Temiz bir çevre, ekolojik ve ekonomik denge için yapılması gerekenler

Bu uygulamaları evde, işte veya okullarda çok kolay bir şekilde uygulayabilir ve hayat tarzı olarak benimseyebilirsiniz.

04 Aralık 2013 Çarşamba 23:49
 Temiz bir çevre, ekolojik ve ekonomik denge için yapılması gerekenler
Su kullanımı

Dünyanın 2/3’ü sudur. Bunun yüzde 97’si deniz suyu olduğu için kullanıma uygun değildir. Geriye kalan suyun da büyük bir kısmı kutuplarda bu halinde olduğu için yine kullanım dışıdır. Yani dünyada var olan kullanılabilir suyun miktarı3/10000 m3’tür. Dünyada 1,5 milyardan fazla insan yeterli su olmadan yaşamaya çalışmaktadır. Bizler de ısrarla yapmakta olduğumuz hatalardan dolayı yakın bir gelecekte kullanılabilir su sıkıntısı yaşayan bir ülke haline gelebiliriz.

Pratik bir örnekle bu konuyu açıklayalım:

Su dolu cam fanusun içine bir balık koyup, fanusun çeşmesini açtığımızı düşünelim. Eğer zamanında müdahale edip çeşmeyi kapatmaz isek, balık ölecektir. Cam fanusu dünya olarak içindeki balığı da suya ihtiyacı olan canlılar, açık kalan musluğu da evimizdeki musluğumuz olarak düşünelim.

Su sadece temizlik demek değildir. Su yoksa hiçbir şey yok demektir. İnsan gibi evrenin de başlama ve devam etme noktası sudur. Bir kilo buğdayın elde edilmesi için ihtiyaç duyulan su miktarı 1000 litre; 1 fincan kahve için 140 litre suya ihtiyaç vardır. Günlük hayatta çok basit şeylere dikkat ederek su istafını azaltabiliriz. Diş fırçalama sırasında ortalama 15 litre suyun boşa gittiğini tespit edilmiştir. Çünkü bir çok kişi dişlerini fırçalarken suyu açık bırakıyor. Oysa dişlerimizi fırçalarken ihtiyaç anında musluğu açarak su kullanabileceğimiz gibi bir su bardığına su doldurup yanımıza alarak ihtiyaç anında fırçamızı onunla ıslatıp pekâla dişlerimiz fırçalayabiliriz.

Baylar tıraş esnasında 20 ile 30 litre arasında suyu boşa harcıyorlar. Oysa eskilerin yaptığı gibi tıraş olurken bir tasın içerisine su koyup fırçamızı aynı suda ıslatarak tıraş olabilirler.

5 dakikalık duş yaparken yaklaşık 150 litre su kullanılır. Bu yüzden duş sürelerine dikkat etmeliyiz.

Kısacası ellerimizi yıkarken, diş fırçalarken erkekler tıraş olurken, çamaşırda, bulaşıkta su kullanıma dikkat etmeliyiz.

Atıklar:

Türkiye’de birçok yerel yönetim kağıt, naylon ve pil gibi dönüşümü zor olan atıkları haftanın belirli günleri özellikle kapı kapı dolaşıp toplamaya başladı. Biz de evimizdeki atıklarımızı buna göre tasnif etmeliyiz. Naylon, kağıt ve pil gibi atıkları günlük çöplerle atmamalıyız.

Konut:

Yaşadığımız evin aydınlatılmasından kullanmış olduğumuz temizlik malzemesine kadar her şeye dikkat etmeliyiz. Hatta konutlarımız daha yapılırken doğayla dost, çevreyle uyumlu ürünler kullanmaya gayret etmeliyiz.

Gürültü Kirliliği:

En azından trafikte  araç kullanırken kornayı daha az kullanabiliriz.

Hava Kirliliği:

Hava kirliliğinde temel sorun büyük sanayi kuruluşlarının filtresiz bacalarından çıkan gaz atıklardır. Kullanılacak yakıtın temiz ve kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. Fabrika bacaları ve büyük ısıtma sistemlerine filtre taktırmalıyız.

Büyükşehirlerde arabaların egzozlarından kaynaklanan kirliliğin azaltılması için önlemler alınmalıdır. Bu kirleticiler kış aylarında ozon oluşmasına neden olduğu için solunumunu güçleştirmektedir. Ormanların tahribatını önlemeli ve ağaçlandırma çalışmalarını yaygınlaştırmalıyız. Kullanmış olduğumuz deodorantlar ozon tabakasına çok ciddi zarar vermektedir. Deodorant ve parfüm kullanımını minimize etmeliyiz. Alternatif ürünlere yönelmeliyiz.

Radyasyon:

Herkes radyasyon ve etkilerinden bahseder. En yalın haliyle radyasyon; elektromanyetik dalgalar veya küçük parçacıklar biçimindeki enerjinin yayılması ya da aktarılmasıdır. Günümüz modern hayatında radyasyondan tamamen kurtulmak pek mümkün görünmüyor. Ama bunu en aza indirebiliriz.

En çok radyasyon yayan röntgen, tomografi ve tıbbi techizatlar başta olmak üzere televizyon, radyo, cep telefonları en büyük radyasyon kaynaklarıdır. Evlerde kullandığımız bu tip aletleri kapatırken mutlaka fişlerini elektrik prizinden çıkartmalıyız. Bilgisayar monitörü alırken düşük radyasyonlu olmasına dikkat etmeliyiz. Cep telefonlarını çok fazla kullanıyorsak mutlaka kulaklık kullanmaya özen göstermeliyiz.

İçinde Kimyasal Barındıran Ürün Kullanımı:

Kimyasal içerikli ürünler hayatımızın hemen her yerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünler hayatımızı kolaylaştırdığı için çocuğumuzun vazgeçilmezleridir.

Deterjanlar, içerdiği kimyasal maddeler bakımından hayatımızda çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. İçerisinde bu denli zararlı kimyasallar barındıran temizlik ürünlerinin yerine daha ekonomik olan, evimizde hazırlayabileceğimiz doğal temizleyici maddelerle temizliğimizi yapmalıyız.

Günümüzdeki boyaların birçoğu da zararlı kimyasallar içermektedir. Boya satın alırken kurşunsuz, çevreye zarar vermeyen su bazlı boyaları tercih etmeliyiz. Erkan ŞAMCI

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner38
  banner20
  Son Dakika
  banner19
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Oyunuzu Kime Verirdiniz?

  Sayfalar
  Arşiv